S iPhonem proti globalizaci a kapitalismu

Vadí Vám mezinárodní obchod a nadnárodní korporace? Nesnášíte kapitalismus? Minulý týden jste měli skvělou příležitost dát to celému světu najevo v Hamburku protestem při zasedání skupiny G20.

Lidí s tímhle myšlením nebylo málo. Zapnuli svůj počítač od Lenova. Spustili Google Chrome a přes internet si koupili letenky od Lufthansy. Na Facebooku se domluvili a zorganizovali se svými souvěrci. Na místo dorazili se svými Samsungy a iPhony, v tričkách od H&Mka a Benettonu. Jídlo a další zásoby nakoupili v Globusu nebo v Tescu.

Přehlídka pokrytectví

Mírumilovný charakter svého protestu podtrhli rozbíjením výloh, zapalováním aut a házením dlažebních kostek proti policii. U toho nezapomínali vykřikovat, že odmítají násilí a chtějí světový mír.

Dokonalá přehlídka pokrytectví. Plody globalizace a voleného trhu či chcete-li kapitalismu totiž využíváme my všichni dnes a denně. Dokonce tak činíme s takovou samozřejmostí, že si to ani neuvědomujeme.

Volný trh funguje

Nechci a nebudu za každou cenu hájit velké nadnárodní firmy. Taky mě, stejně jako asi každého, sem tam štvou. Více mě ale štvou zásahy proti volnému trhu a socialistické přerozdělování peněz z kapes jedněch do peněženek druhých. Ukázkovým příkladem byla akce z loňského roku, kdy naše vláda schválila investiční pobídku ve výši 444 miliónů korun firmě Bosch, která má roční obrat vyšší, než je celý náš státní rozpočet.

Kde tehdy byli odpůrci globalizace a volného trhu? Neslyšel jsem od nich ani slovo. Možná proto, že s křivením volného trhu nemají problém. Přitom vláda je tady od toho, aby poskytovala dobré, férové a hlavně stejné podmínky pro všechny.

Volný trh a mezinárodní obchod totiž funguje. Díky němu bohatneme my všichni a dostáváme se k technologiím, o kterých se nám před ještě třeba deseti lety ani nesnilo. Jen se podívejte do izolovaných zemí, jako je Severní Korea nebo údajný socialismus pro 21. století budující Venezuela. Obyvatelstvo první zmíněné kosí pravidelně hladomory. Druhá je na pokraji kolapsu a navzdory tomu, že má největší zásoby ropy na světě, musí dnes ropu dovážet.

Extremismus stejný jako hajlování

Vraťme se ale do Hamburku k protestům. Mají totiž ještě jeden aspekt. Zkuste si představit, že by tam na místo extrémní levice stejným způsobem protestovala extrémní pravice. Zkuste si představit, že by se pod kuklami zahalující celý obličej skrývaly holé lebky.

Myslíte si, že by se stejně jako levičáci dočkali utěšujících a chápavých vyjádření? Například Angela Merkelová na jejich adresu pronesla: „Na druhou stranu mám za to, že mnoho protestů, že občanský aktivismus včetně nenásilných protestů pořádaných vedle summitu G20, pomohly celkově vytvořit tlak na nás a nastavit očekávání, a tak samozřejmě přispěly k našemu uvědomění, že zatímco jednáme, mnoho, mnoho lidí očekává výsledky.“

Asi těžko, co? Nelekejte se tohle není obhajoba extrémní pravice. Ta je mi odporná. Spíše mě zaráží ten dvojí metr, ta blahosklonnost vůči extrémní levici. Progresivističtí zelení neomarxisté jsou vnímáni jako ti hodní. Jako ti, co jim jde o sociálně spravedlivý svět. Přitom pro náš způsob života představují větší ohrožení, než blahobytní strýcové z KSČM a náckové dohromady.

Politické násilí je nepřijatelné ve všech formách

Už k nám postupně zavlékají kulturu politické korektnosti, která likviduje svobodu slova. Teď se v rámci ní začíná evidentně stávat přijatelným i politicky motivované násilí a protesty, při kterých je ničen soukromý majetek. Říkají, že bojují za zájmy chudých, moc se mi ale nechce věřit, že by si dopředu ověřovali, komu patří auta, která v Hamburku zapalovali.  

Politické násilí je a musí být nepřijatelné na všech frontách. Pokud ho začneme u nějaké skupiny tolerovat, může se nám snadno stát, že ani nezavřeme oči a v našich ulicích si to budou rozdávat znesvářené politické bojůvky, jako v Německu za Výmarské republiky. Z historie bohužel až moc dobře víme, že to je vždycky začátek konce demokracie.

Autor: Martin Valovič | středa 12.7.2017 9:08 | karma článku: 34,28 | přečteno: 1513x
  • Další články autora

Martin Valovič

Svině se neříká

27.6.2017 v 9:08 | Karma: 39,04

Martin Valovič

Poslanci umí udělat i radost

12.6.2017 v 9:06 | Karma: 15,92

Martin Valovič

Co s jizvou na tváři Prahy?

22.5.2017 v 9:00 | Karma: 15,11

Martin Valovič

Taky sním o lepším Česku

26.4.2017 v 18:53 | Karma: 20,49
  • Počet článků 17
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1029x
Architekt, soukromý podnikatel, bojovník proti omezování svobody ve všech jejích podobách, 1. místopředseda ODS Praha 10.

Seznam rubrik